Kuldīgas (Goldingen) UNESCO

Education / Public involvement

Projekts «ILGTSPĒJĪGA SENU ĒKU MODERNIZĀCIJA»

Projekts «ILGTSPĒJĪGA SENU ĒKU MODERNIZĀCIJA»

 

PROJEKTA PARTNERI:

The National Trust of Norway jeb Fortidsminneforeningen) Tā ir vadošā brīvprātīgā kultūras mantojuma jomas organizācija, kura strādā, lai saglabātu Norvēģijas kultūras mantojumu un būvniecības objektus.

Vastra Gotaland reģiona Kultūras attīstības administrācija, kuru pārstāv Rietumzviedrijas ilgtspējas un videi draudzīgu materiālu centrs.

Projekta iesniedzējs: Kuldīgas novada pašvaldības restaurācijas nodaļa sadarbībā ar biedrību “Kultūras projektu koordinācijas centrs”.

https://www.slojdochbyggnadsvard.se/

Projekta konteksts:

Mūsdienās būvniecības un būvniecības nozare ir atbildīga par līdz pat 40 % no pasaules siltumnīcefekta gāzu emisijām. Esošo ēku atkārtota izmantošana un atjaunošana var veicināt klimatam draudzīgu ekonomiku. Ziemeļvalstīs un Eiropā ir noteiktas stingras prasības enerģijas optimizācijai jaunbūvēs un nozīmīgos renovācijas darbos.Šobrīd novērojam situāciju, ka veci kvalitatīvi būvmateriāli tiek nomainīti un aizstāti ar jauniem, īslaicīgi kalpojošiem materiāliem. Lielai daļai jaunās paaudzes būvmateriālu ražošanas laikā ir nepieciešams liels enerģijas patēriņš, bieži vien tos nav iespējams uzturēt ilglaicīgai kalpošanai. Jauni produkti bieži tiek ražoti, izmantojot dažādu materiālu (kompozītmateriālu) maisījumu, tāpēc tos ir grūti pārstrādāt.Latvijas, Norvēģijas un Zviedrijas pieredze darbā ar tradicionālajām ēkām rāda, ka pat vismazākie pasākumi esošajās ēkās var dot ieguldījumu enerģijas taupīšanas ziņā. Šie pasākumi bieži vien var būt daudz efektīvāki par plašākiem pasākumiem, ko šodien veicina un virza būvniecības nozare. Šobrīd redzam, ka mūsdienu māju īpašniekiem trūkst zināšanu seno tradicionālo materiālu un konstrukciju uzturēšanai un atjaunošanai.

PROJEKTA REZULTĀTI:
Izglītojoši materiāli video formātā un rakstu veidā angļu un latviešu valodās

 

VIDEO LEKCIJAS:

Video lekcija: 12 jautājumi un atbildes par vēsturiskiem logiem un to saglabāšanu

Šajā video lekcijā restaurators Jānis Mertens atbild uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par vēsturisko logu vērtību, saglabāšanu, atjaunošanu un regulāru uzturēšanu. Kuldīgas restaurācijas centrs izstrādājis video lekciju kursu “Kā apsaimniekot vēsturisku ēku, izmantojot tradicionālās metodes un materiālus”. Kursu veido video lekcijas ar praktiskiem ieteikumiem par dažādām seno ēku īpašniekiem aktuālām tēmām. Šī video lekcija izstrādāta ar Ziemeļu ministru padomes finansiālu atbalstu projekta „Vēsturisko ēku ilgtspējīga atjaunošana” ietvaros. Finansējuma piešķīrējs neatbild par lekciju saturu. Par lekciju saturu atbild Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļas speciālisti. Video materiālu izstrādājusi Skrundas TV.

https://www.youtube.com/watch?v=2KVeWg44Us8&t=217s

Video lekcija: Siltuma zudumu novēršanas iespējas vēsturiskās ēkās, izmantojot tradicionālās metodes

Šajā video lekcijā vēsturisko ēku eksperts Juris Zviedrāns stāsta ko darīt un ko nedarīt, domājot par siltumu zudumu novēršanas iespējām vēsturiskās ēkās. Viņš stāsta par piemērotajiem tradicionālajiem materiāliem un iespējām lieki netērēt līdzekļus.

https://www.youtube.com/watch?v=yllaBiMUa_A&list=PLUv9RAvjCzG0sBdW42MW835y48nd_fEv9&index=5

Video lekcija: Vēsturisko logu atjaunošanas process

Šajā video lekcijā restaurators Jānis Mertens pa etapiem izstāsta, kā veikt senu logu atjaunošanu ar tradicionālajiem materiāliem un metodēm.

https://www.youtube.com/watch?v=Vr_KyoxUYUQ&list=PLUv9RAvjCzG0sBdW42MW835y48nd_fEv9&index=4

Video lekcija: Siltumu zudumu novēršanas iespējas vēsturisko ēku logiem

https://www.youtube.com/watch?v=7OVNFiaFq-I&list=PLUv9RAvjCzG0sBdW42MW835y48nd_fEv9&index=4

 

IETEIKUMI VĒSTURISKU ĒKU SAGLABĀŠANAI UN SILTUMA ZUDUMU NOVĒRŠANAI:

Andra Blumberga, Rīgas Tehniskā universitātes Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes un Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesore

Rakstā tiek apskatīts, kā siltināt vēsturiskas mūra ēkas no iekšpuses, lai samazinātu siltuma zudumus, nemainot to ārējo izskatu. Tajā ir izklāstīti soļi, piemēram, siltināšanas mērķu noteikšana, ēkas piemērotības novērtēšana iekšējai siltināšanai, drošu materiālu izvēle un mitruma radīto risku, piemēram, pelējuma un sala bojājumu, novēršana. Mērķis ir saglabāt gan ēkas konstrukcijas integritāti, gan tās kultūrvēsturisko vērtību, vienlaikus uzlabojot energoefektivitāti.

Blumberga_raksts

Artis Rozītis, vēsturisku Kuldīgas vecpilsētas ēku īpašnieks

Iedvesmas un pieredzes stāsts vēsta par gandrīz 20 gadus ilgiem centieniem atjaunot impulsīvi iegādātu, sliktā stāvoklī esošu māju “Sīmanis”, kurai sākotnēji draudēja sabrukšana. Neskatoties uz birokrātiskiem un tehniskiem izaicinājumiem, autors nolēma saglabāt tās 19. gadsimta vēsturisko raksturu, vienlaikus pielāgojot to mūsdienu vajadzībām. Pēc ilgiem atjaunošanas darbiem māja pārtapa par viesnīcu, simbolizējot gan personisku, gan arhitektonisku sasniegumu.

Rozitis_raksts

Jana Jākobsone, Kuldīgas novada Būvvaldes vadītāja

Raksts iepazīstina ar nozīmīgas Kuldīgas koka ēkas – arhitektūras pieminekļa: vecā rātsnama atjaunošanas procesiem, saistībā ar ēkas siltuma zudumu novēršanas pasākumiem. Šīs ēkas energoefektivitātes paaugstināšana bija liels izaicinājums projektētājiem – jāatrod un jāparedz pasākumi energoefektivitātes jomā vēsturiskā koka ēkā, kurā šķietami neko nevar darīt, jo visapkārt saglabājamās vērtības. Ārtelpā saglabājamas koka guļbaļķu sienas, iekštelpā – vēsturiskie apmetumi un gleznojumi uz tiem. Saglabājamās vērtības ir arī ēkas konstrukcijas, struktūra, pārsegumi, koka būvgaldniecības detaļas, atsevišķi interjera elementi un detaļas. Rasti risinājumi, izpētot esošo situāciju un izmantojot atjaunošanā tradicionālos – vēsturiski ēku ceļot izmantotos – materiālus, tos kombinējot ar saderīgiem mūsdienu materiāliem. Sasniegtais mērķis – radīti cilvēkiem komfortabli un omulīgi sadzīves apstākļi arī vēsturiskā ēkā, saglabājot tās vērtības un samazinot finanšu tēriņus.

Jakobsone_raksts

https://www.slojdochbyggn

en_USEnglish